Aktualności
Testy eksploatacyjne.
W dniu wczorajszym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lęborku gościło specjalistów z firmy InterGLOBAL z Rybarzowic. Celem wizyty było przedstawienie najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych dysz ciśnieniowych służących do czyszczenia przewodów kanalizacyjnych oraz wykonanie diagnostyki specjalistycznych pomp stanowiących wyposażenie samochodu ASSMANN.
e-faktury jako wygodne i ekologiczne rozwiązanie
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. uprzejmie informują o możliwości skorzystania z usługi E-faktury. Drogą elektroniczną, na wskazany przez Odbiorcę adres e-mail, będą wysyłane faktury oraz korekty w formacie pdf. E-faktura zawiera takie same dane jak faktura papierowa i posiada tę samą wartość pod względem skutków prawnych. Dodatkowo poinformujemy Państwa o wystawieniu faktury wiadomością SMS z najważniejszymi danymi tj. numer faktury, kwota do zapłaty oraz termin płatności.
Zakup recyklera do asfaltu RoLLex RCA-1200 w wersji Gold
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w ramach działalności inwestycyjnej zakupiło nowe urządzenie: recykler do asfaltu Rollex RCA-1200 Gold - jest to maszyna wykorzystywana w branży drogowej do recyclingu zużytego asfaltu. Proces ten polega na rozdrabnianiu starej nawierzchni asfaltowej, segregowaniu materiału oraz dodawaniu nowego asfaltu i innych składników, aby stworzyć nową mieszankę asfaltową. Recyklery do asfaltu pozwalają na efektywne wykorzystanie surowców oraz ograniczenie ilości odpadów, jednocześnie umożliwiając odnowę istniejących dróg bez konieczności całkowitego usuwania starych nawierzchni. Ta metoda przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w dziedzinie budownictwa drogowego poprzez redukcję kosztów i negatywnego wpływu na środowisko.
Światowy Dzień Wody
Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad znaczeniem wody dla ludzkości i całego ekosystemu. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi na wyzwania związane z dostępem do czystej wody oraz konieczność ochrony zasobów wodnych.
Pomorskie Sztormy 2024
Projekt: „Budowa baterii ogniw fotowoltaicznych o mocy 200 kWp oraz instalacja pompy ciepła na potrzeby Oczyszczalni Ścieków w Lęborku”, którego oficjalne otwarcie odbyło się 30 października 2023 roku, został nominowany do plebiscytu Pomorskie Sztormy 2024.
Nowe pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do rzeki Łeby ważne do roku 2034.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Lęborku uzyskało na kolejne 10 lat, do roku 2034 pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych do rzeki Łeby. Jest to bardzo ważny dokument dla działalności naszej Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Potwierdza on, że stosowana technologia oczyszczania ścieków komunalnych napływających z Lęborka i okolic do Oczyszczalni, jest właściwa i skutkuje prawidłową dbałością o środowisko naturalne.
Audit PCA w Laboratorium i wydanie nowego zakresu akredytacji.
W dniu 17 listopada 2023, w Laboratorium MPWiK Sp. z o.o., odbyła się coroczna ocena przeprowadzona przez dwóch audytorów Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Zespół oceniający potwierdził kompetencje Laboratorium w zakresie posiadanej akredytacji oraz zatwierdził nowy zakres akredytacji, który został zaktualizowany o nowe wydania procedur badawczych oznaczenia azotu ogólnego, azotu/jonu amonowego, chlorków oraz siarczanów. Aktualny zakres akredytacji to wydanie nr 12, które można znaleźć na naszej stronie www.wodociagi.lebork.pl, w dziale Laboratorium - pliki do pobrania, jak i na stronie www.pca.gov.pl.
Uroczyste otwarcie Instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą tj. oświetleniem na terenie Oczyszczalni Ścieków w Lęborku.
Dnia 30 października, dokonano uroczystego otwarcia Instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą tj. oświetleniem na terenie Oczyszczalni Ścieków w Lęborku. Projekt: „Budowa baterii ogniw fotowoltaicznych o mocy 200 kWp oraz instalacja pompy ciepła na potrzeby Oczyszczalni Ścieków w Lęborku” został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014‒2020, Osi Priorytetowej 10 Energia, Działania 10.3 Odnawialne źródła energii, Poddziałania 10.3.1 Odnawialne źródła energii ‒ wsparcie dotacyjne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz zgodnie z zawartą dnia 05.12.2022 r. umową o dofinansowanie nr: RPPM.10.03.01-22-0021/16-00.
INFORMACJA NA TEMAT BAKTERII Legionella Pneumophila (Legionella)
Bakterie Legionella Pneumophila (Legionella) rozwijają się w środowisku wodnym, optymalna temperatura ich życia i rozwoju to około 25 - 50oC. WYSTĘPOWANIE: Legionella pneumophila występuje na całym świecie. Kolonizuje bardzo zróżnicowane środowiska, w środowiskach wodnych jest pasożytem ameb, we wnętrzu których mnoży się. Szczególnie często bakterie Legionella pneumophila spotkać można w ciepłych osadach wodnych z dużą ilością glonów, pierwotniaków, wapnia i żelaza. Jako potencjalne źródło zakażenia człowieka należy wymienić miejsca wilgotne w których rozmnażanie Legionella pneumophila jest bardzo szybkie: instalacje klimatyzacyjne, rozpylacze pryszniców, krany, wanny z masażem wodnym, fontanny. Sprzyjające warunki szybkiego wzrostu Legionella pneumophila stanowią instalacje ciepłej wody wykonane z tworzyw sztucznych.