Aktualności
Zalecenia dla użytkowników jak zapewnić dobrą jakość wody z wewnętrznej instalacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami MPWiK odpowiada za jakość wody dostarczanej z sieci wodociągowej do wodomierza głównego. Za wodomierzem głównym zaczyna się instalacja wewnętrzna, za którą odpowiedzialny jest zarządca lub właściciel budynku. W niekorzystnych warunkach eksploatacji i utrzymania instalacji wewnętrznej jakość wody może ulec pogorszeniu. Rury w budynkach powinny być regularnie czyszczone lub wymienione, ponieważ ich korozja i zarastanie bywa często przyczyną pogorszenia jakości wody w kranie. Właścicielom i zarządcom obiektów zalecamy: Okresowo płukać instalacje zimnej wody w budynkach, Regularnie kontrolować i sprawdzać stan techniczny instalacji wodnej, Konserwować i serwisować, eliminując przecieki, zlikwidować nieczynne odcinki instalacji, wymieniać odcinki rurociągów będących w złym stanie technicznym. Pogorszenie jakości wody z kranu może nastąpić na skutek stagnacji wody,czyli zatrzymania wody w wewnętrznej instalacji nieruchomości czy mieszkania. Zaleca się podjąć następujące działania w celu utrzymania dobrej jakości wody w budynku: Po dłuższej nieobecności jak również po nocy warto odkręcić na kilkanaście sekund kran. Ta prosta czynność pozwoli na przepłukanie instalacji wewnętrznej i umożliwia dotarcie do wylewki świeżej , natlenionej wody. Ważna jest temperatura wody, wyraźnie zimna woda świadczy o dobrej jakości. Przed konsumpcja należy się pozbyć wody o podwyższonej temperaturze. Dbać o czystość urządzeń, czyścić wylewki, sitka, perlatory, co zapobiega osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń.
Zakończono kolejny etap budowy sieci wodociągowej w ul. Wojska Polskiego.
Zakończono kolejny etap budowy sieci wodociągowej w ul. Wojska Polskiego w okolicy Szkoły Podstawowej nr 1. Nowy wodociąg z PE Ø 280 zasila Oś Sportowa i zastąpi stary pracujący z żeliwa.
Informacja dotycząca nowej taryfy za zbiorowe dostarczenie wody i zbiorowe odprowadzenie ścieków na terenie Gminy Lębork
Podstawę prawną wprowadzenia nowych cen i stawek opłat oraz prowadzenia rozliczeń w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków stanowią przepisy ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zwanej dalej u.z.z.w. (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 2028), a także między innymi przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. z 2018 r., poz. 472). Ponadto obowiązującą w tym zakresie jest nowelizacja ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1566 z późn. zm.).
Światowy Dzień Wody 2021 # Water2me
Światowy Dzień Wody obchodzimy corocznie 22 marca. Tematem Światowego Dnia Wody 2021 jest docenianie wody. Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena - woda ma ogromną i złożoną wartość dla naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności naszego środowiska naturalnego. Jeśli przeoczymy którąkolwiek z tych wartości, ryzykujemy niewłaściwe zarządzanie tym ograniczonym, niezastąpionym zasobem. Woda jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych na Ziemi, a zarazem związkiem podstawowym, decydującym o istnieniu życia na naszej planecie. Stanowi główny składnik organizmów roślinnych i zwierzęcych oraz jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu np. do oddychania, regulacji temperatury ciała u zwierząt, umożliwia przemianę pożywienia w energię i przyswajanie substancji odżywczych, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Jakie znaczenie ma dla Ciebie woda ? # Water2me
Budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego w Lęborku.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Lęborku wykonuje roboty budowlane polegające na budowie nowej sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej w ul. Kazimierza Wielkiego. Spółka dokonuje również wymiany starego wodociągu żeliwnego zasilającego Oś. Czołgistów w ul. Głowackiego na nowy wodociąg z PE.
Remont kraty schodkowej na Głównej Przepompowni Ścieków
Krata schodkowa stanowi pierwszy etap mechanicznego oczyszczania ścieków, separuje i odwadniania skratki z napływających ścieków. Po czteroletnim okresie eksploatacji od ostatniej naprawy urządzenie wymagało generalnego remontu. Prace wykonane zostały przez autoryzowany serwis , firmę MEVA-POL z Gdańska. W ramach przeprowadzonych robót zostały wymienione elementy podlegające naturalnemu zużyciu eksploatacyjnemu takie jak: pręty ruchome nakładki dystansowe dolne przekładki dystansowe sprężyny naciągowe progu kraty łańcuchy napędowe sprężyny gazowe napinaczy łańcuchów Wykonany remont zapewni bezawaryjną i efektywną pracę kraty przez kolejnych kilka lata.
Montaż nowego przepływomierza w komorze pomiarowej na magistrali okalickiej.
Ilość pobranej wody na ujęciu artezyjskim w Okalicach jest opomiarowana bezpośrednio po wydobyciu w odległości około 13 km od Lęborka. Drugi pomiar dokonuje się, w mieście, przed stacją uzdatniania wody, w komorze pomiarowej gdzie zamontowany jest przepływomierz. Aby zapewnić prawidłowy pomiar przepływu wody z ujęcia artezyjskiego konieczny okazał się montaż nowego przepływomierza indukcyjnego wraz z okablowaniem. Ponadto wymieniono skorodowany odcinek rurociągu.
Audit PCA i wydanie nowego zakresu akredytacji dla Laboratorium.
W dniu 01.12.2020 PCA wydało nowy zakres akredytacji dla naszego Laboratorium. Zakres akredytacji został rozszerzony o nową normę oznaczania BZT5 - PN-EN ISO 5815-1:2019-12, która jest referencyjna w badaniach ścieków oraz wód powierzchniowych i zastąpiła, wycofaną ze zbioru Polskich Norm, normę PN-EN 1899-1:2002.
Budowa wodociągu w ul. gen. S. Maczka
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podczas budowy nowej drogi w ul. gen. S. Maczka wybudowało odcinek sieci wodociągowej, który będzie tworzyć zasilenie ul. Zachodniej.
Monitoring energii pomp w Dolinie Łeby przy Stacji Uzdatniania Wody MPWiK.
We wrześniu udało się zakończyć realizowaną siłami własnymi przedsiębiorstwa inwestycję: "Monitoring energii pomp w Dolinie Łeby przy Stacji Uzdatniania Wody MPWiK". Na każdej sekcji w rozdzielnicy zasilającej poszczególną pompę studni głębinowej zamontowano analizator energii elektrycznej umożliwiający odczyt parametrów elektrycznych pompy w czasie rzeczywistym oraz zużycia przez nią energii. Wszystkie dane pomiarowe (m.in. z siedmiu pomp) są archiwizowane i obrabiane w oprogramowaniu na potrzeby tworzenia trendów / wykresów przebiegu stanów/pracy. Ma to posłużyć do wyznaczania na bieżąco wydajności/sprawności pomp, oraz szybszemu zapobieganiu awarii. Stworzona na potrzeby inwestycji aplikacja umożliwia zdalny dostęp do najistotniejszych parametrów pracy pomp oraz Stacji Uzdatniania Wody.
2 maja 2025 (piątek) jest w MPWiK Sp. z o.o. w Lęborku dniem wolnym od pracy.